Ogniska, grille, wieczory na świeżym powietrzu to kojarzy nam się z latem, mimo że, ich męczarnią może okazać się towarzystwo komarów, które szykują się na nas w naszym ogrodzie. Jak więc zrobić, aby wakacyjny wieczór nie odmienił się w okropność? Trzeba wystrzegać się posiadania na terenie zbiorników z wodą. Komary zachwycają kałuże, nieszczelne szamba betonowe oraz zbiorniki na deszczówkę. Dlatego swoje miejsce relaksu w ogrodzie wspaniale  umieścić z daleka od zbiorników rodzaju szamba betonowe.

Najbardziej znienawidzone komary

szamba betonoweKomary robią odcisk po swojej obecności w postaci niemiłego swędzenia, zaczerwienienia czy bąbli. Ważne żeby nie były naszym trudnością należałoby stronić miejsc zacienionych, jak i stawów.

Sztuczne jeziorka na posesji

Jeśli natomiast w naszym obszarze relaksu projektujemy mieć oczko wodne, potrzebny jest strumyk lub fontanna, która zapobiegnie rozmnażanie komarów. Niezastąpiona w tym przypadku jest także przezroczystość wody w zbiorniku, gdyż rewelacyjnym środowiskiem dla komarów są nieestetyczne akweny. Ważne żeby również wpuścić ryby, dla których wyżerką będą larwy insektów.

Szata roślinna

Interesującą możliwością na odizolowanie się od komarów jest posadzenie krzewów, które dzięki swojemu aromatowi, je zrażą. Do ich grona zakwalifikować możemy wonne zioła – majeranek, której nie może zabraknąć w ogrodzie ziołowym. W ogrodzie trzeba posadzić także byliny, takie jak skalniki, które sprawdzą się na rabatach i tarasach.

Z wyłączeniem bylin i ziół, które zniechęcają komary, opłaci się postawić na Rhus typhia, wokół którego insekty nie miłują latać. To drzewa, które osiągają do sześciometrową wysokość i nie mają wydatnych wymagań glebowych. Mogą tężeć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W dodatku, odpowiednio znoszą powietrze znajdujące się w miastach. Są na zapas trwałe na mróz.

Oprócz naturalnych sposobów na komary, wypada wykorzystać z jakikolwiek środków przeznaczonych do wojny z insektami. Zalicza się do nich odstraszacze ultradźwiękowe, jak i pałeczki zapachowe. W przypadku dojścia do prądu, z pomocą przyjdzie nam elektrofumigator, który wyzwala nasączone substancje owadobójcze.

Jest masę metod, a ich wybór współzależny jest od swoistych potrzeb domowników. Wzorowo żeby jednak postawić na ekologiczne sposoby, które także odmienią styl każdego ogrodu.