Każdy czeka na pierwsze ciepłe promienie słoneczne aczkolwiek, ich bólem może okazać się grono komarów, które czyhają w naszym ogrodzie. Już teraz trzeba się zastanowić, co uczynić, aby czerwcowy wieczór nie przekształcił się w makabrę? Dobrze jest stronić posiadania na terenie zbiorników z wodą. Komary fascynują bajora, dziurawe szamba betonowe a także beczki na deszcz. Dlatego swoje miejsce odpoczynku w ogrodzie doskonale umieścić z daleka od zbiorników kategorii szamba betonowe.

Insekty – komary

Komary zostawiają odcisk po swojej obecności w postaci dokuczliwego swędzenia, zaczerwienienia czy bąbli. By nie były naszym dylematem można wystrzegać się miejsc zacienionych, jak i jezior.

Oczka wodne

szamba betonoweGdyby z kolei w naszym ogródku domagamy się mieć oczko wodne, potrzebny jest strumyk lub fontanna, która przekreśli rozmnażanie komarów. Istotna w tym przypadku jest dodatkowo klarowność wody w zbiorniku, gdyż doskonałym środowiskiem dla komarów są brudne akweny. Dobrze żeby również wpuścić ryby, dla których jedzeniem będą larwy komarów.

Kwiaty na komary

Dobrą opcją na odseparowanie się komarów jest posadzenie krzewów, które dzięki swojemu intensywnemu zapachowi, je zniechęcą. Do ich grona przyporządkować możemy pełne aromatu zioła – kmin, której nie może zabraknąć w kuchni. W ogrodzie można posadzić także byliny, takie jak geranium, które sprawdzą się na doniczkach i tarasach.

Oprócz bylin i ziół, które odganiają komary, należy postawić na dissecta, wokół którego komary nie miłują latać. To drzewa, które osiągają max sześciometrową wysokość i nie mają wielkich kryteriów glebowych. Mogą potężnieć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Co więcej, doskonale znoszą powietrze znajdujące się w miastach. Są także wytrzymałe na niskie temperatury.

Poza fizjologicznych sposobów na komary, można użyć z najróżniejszych środków przeznaczonych do bitwy z insektami. Należą do nich odstraszacze ultradźwiękowe. W przypadku wglądu do gniazdko, z pomocą przyjdzie nam elektrofumigator, który rozpyla nasączone substancje owadobójcze.

Jest grono metod, a ich wybór współzależny jest od odrębnych potrzeb mieszkańców. Idealnie żeby jednak postawić na przyjazne środowisku sposoby, które też odmienią charakter każdego ogrodu.