Wiele osób już nie może się doczekać majowych przyjęć na zewnątrz pomimo, ich piekłem może okazać się kompania komarów, które czają się w naszym ogrodzie. Już w okresie zimy należy pomyśleć co uczynić, aby wolny, wakacyjny wieczór nie przeobraził się w makabrę? Świetnie jest stronić posiadania na działce zbiorników z wodą. Komary fascynują stawy, niehermetyczne szamba betonowe również beczki na deszczówkę. Dlatego swoje miejsce odpoczynku na zewnątrz najlepiej umieścić z daleka od zbiorników wariantu szamba betonowe.

Nigdzie nielubiane komary

Komary robią ślad po swojej obecności w postaci przykrego swędzenia, zaczerwienienia czy bąbli. By nie były naszym zmartwieniem należy jedynie stronić miejsc zacienionych, jak i jezior.

Oczko wodne

szamba betonowe
Jak pomimo to w naszym rejonie odpoczynku zamierzamy mieć oczko wodne, wskazany jest strumyk lub fontanna, która powstrzyma rozmnażanie komarów. Ważna w tym przypadku jest nawet żywość wody w zbiorniku, gdyż wymarzonym środowiskiem dla komarów są zazieleniałe akweny. Warto również wpuścić ryby, dla których pożywieniem będą larwy insektów.

Zieloność

Świetną możliwością na pozbycie się komarów jest posadzenie roślin, które dzięki swojemu silnemu aromatowi, je zniechęcą. Do ich grona doliczyć możemy pełne aromatu zioła – rozmaryn, której nie może zabraknąć w kuchni. W ogrodzie opłaca się posadzić także byliny, takie jak geranium, które sprawdzą się na doniczkach i tarasach.
Oprócz bylin i ziół, które odciągają komary, można postawić na Rhus typhia, wokół którego insekty nie lubią latać. To drzewa, które osiągają najwyżej sześciometrową wysokość i nie mają znaczących wymogów glebowych. Mogą wzbijać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nadprogramowo, bardzo dobrze znoszą powietrze znajdujące się w miastach. Są ponadto też trwałe na skrajnie niskie temperatury.
Z wyjątkiem organicznych sposobów na komary, mamy możliwość użyć z wielu środków przeznaczonych do batalii z insektami. Należą do nich odstraszacze świetlne. W przypadku dojścia do gniazdko, z pomocą przyjdzie nam elektrofumigator, który rozpyla nasączone substancje owadobójcze.
Jest bardzo wiele metod, a ich wybór uzależniony jest od jednostkowych potrzeb domowników. Dobrze żeby jednak postawić na przyjazne środowisku sposoby, które również odmienią charakter każdego ogrodu.