Wszyscy kochamy ciepłe letnie wieczory, mimo że, ich torturą może okazać się obecność komarów, które chowają się w naszym ogrodzie. Należy się zastanowić, co zrobić, aby letni wieczór nie przerodził się w okropność? Warto wystrzegać się posiadania na posesji zbiorników z wodą. Komary lubią wilgotne podłoże, nieszczelne szamba betonowe i zbiorniki na deszcz. Dlatego swoje miejsce odpoczynku w ogrodzie dobrze umieścić z daleka od zbiorników wersji szamba betonowe.

Nikt ich nie lubi

Komary zostawiają cień po swojej obecności w postaci silnego swędzenia, zaczerwienienia czy bąbli. Byle nie były naszym problemem trzeba tylko wystrzegać się miejsc zacienionych, jak i jeziorek.

szamba betonoweJeziorko sztuczne

Jeżeli tymczasem w naszym sektorze rekreacji łakniemy mieć oczko wodne, korzystny jest strumyk lub fontanna, która przekreśli rozmnażanie komarów. Zasadnicza w tym przypadku jest też czystość wody w zbiorniku, gdyż znakomitym środowiskiem dla komarów są śmierdzące akweny. Dobrze jest również wpuścić ryby, dla których jadłem będą larwy komarów.

Świat roślin

Ciekawą opcją na wyobcowanie się od komarów jest posadzenie drzew, które dzięki swojemu zapachowi, je zrażą. Do ich grona przyporządkować możemy wonne zioła – rumianek, której nie może zabraknąć w ogrodzie ziołowym. W ogrodzie opłaci się posadzić także byliny, takie jak kocimiętka fassena, które sprawdzą się na rabatach i tarasach.

Nie licząc bylin i ziół, które odganiają komary, należy postawić na dissecta, wokół którego komary nie uwielbiają latać. To drzewa, które osiągają nie więcej niż sześciometrową wysokość i nie mają dużych wyznaczników glebowych. Mogą wzrastać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Ponadplanowo, dobrze znoszą powietrze znajdujące się w miastach. Są także wytrzymałe na ujemne temperatury.

Z wyłączeniem pierwotnymi sposobów na komary, można wykorzystać z wszelakich środków przeznaczonych do bitwy z insektami. Zalicza się do nich pałeczki zapachowe. W przypadku wglądu do prądu, z pomocą przyjdzie nam elektrofumigator, który wyzwala nasączone substancje owadobójcze.

Jest bardzo dużo metod, a ich wybór podyktowany jest od odrębnych potrzeb mieszkańców. Idealnie żeby jednak postawić na ekologiczne sposoby, które na zapas odmienią formę każdego ogrodu.