Wszyscy oczekują na letnie dni chociaż często, ich udręczeniem może okazać się otoczenie komarów, które czyhają w naszym ogrodzie. Wobec tego co sprawić, aby ciepły wieczór nie zamienił się w koszmar? Dobrym nawykiem jest unikać posiadania na terenie zbiorników z wodą. Komary miłują nieszczelne szamba betonowe, kałuże czy też nieszczelne zbiorniki na deszczówkę. Dlatego swoje miejsce przyjęć w ogrodzie doskonale umieścić z daleka od zbiorników typu szamba betonowe.

Owady

Komary pozostawiają odcisk po swojej obecności w postaci uciążliwego swędzenia, zaczerwienienia czy bąbli. Żeby nie były naszym bolączką wypada unikać miejsc zacienionych, jak i kałuż.

Oczka wodne

Kiedy jednak w naszym ogrodzie żądamy mieć oczko wodne, potrzebny jest strumyk lub fontanna, która przeszkodzi rozmnażanie komarów. Znacząca w tym przypadku jest ponadto też dotlenienie wody w zbiorniku, gdyż świetnym środowiskiem dla komarów są zanieczyszczone akweny. Dobrze żeby również wpuścić ryby, dla których jedzeniem będą larwy owadów.

Rośliny

szamba betonoweAtrakcyjną alternatywą na uniknięcie komarów jest posadzenie krzewów, które dzięki swej intensywności, je odstraszą. Do ich grona uwzględnić możemy aromatyczne zioła – tymianek, której nie może zabraknąć w kuchennej szafce. W ogrodzie wystarczy posadzić także byliny, takie jak komarzyce, które sprawdzą się na balkonach i tarasach.

Poza bylin i ziół, które odstręczają komary, możemy postawić na sumaka octowca, wokół którego owady nie miłują latać. To drzewa, które osiągają maksymalnie sześciometrową wysokość i nie mają pokaźnych potrzeb glebowych. Mogą zwiększać się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dodatkowo, najlepiej znoszą powietrze znajdujące się w miastach. Są też odporne na mroźny klimat.

Prócz przyrodniczych sposobów na komary, warto skorzystać z rozmaitych środków przeznaczonych do bójki z insektami. Należą do nich spirale zapachowe. W przypadku dostępu do gniazdka elektrycznego, z pomocą przyjdzie nam elektrofumigator, który uwalnia nasączone substancje owadobójcze.

Jest garść metod, a ich wybór współzależny jest od osobistych potrzeb użytkowników. Należy jednak postawić na naturalne sposoby, które dodatkowo odmienią klimat każdego ogrodu.